KONIAK - BRANDY - METAXA - CALVADOS
Brandy i Cognac: Martell, Hennessy, Solera,
Brandy to likier destylowany z wina lub innych sfermentowanych soków owocowych. Standardowo brandy wytwarza się, tak, jak wino, z winogron. Można jednak wykorzystać także inne owoce, takie jak jabłka, morele, czereśnie czy wiśnie. Ten drugi typ zazwyczaj klasyfikuje się jako „smakowe”. Brandy jest produkowana na całym świecie, a jej aromat i smak zależy między innymi od regionu, z którego pochodzi.Nazwa brandy wywodzi się od holenderskiego słowa „brandewijn”, oznaczającego „palone wino”. W Polsce przyjęła się także nazwa „wypalanka”, powstała od metody wytwarzania, czyli „wypalania” w aparatach destylacyjnych. Do najbardziej znanych odmian brandy można zaliczyć koniak, śliwowicę, grappę czy kirsch.
Koniak, z języka francuskiego cognac nie bez powodu nazywany jest eliksirem życia lub królem alkoholi. Najsłynniejszy winiak Francji wywodzi się z regionu Cognac, położonego w zachodniej Francji pomiędzy rzeką Charente a Bordeaux. Konsumenci często mylą go z brandy i innymi winiakami, jest to jednak dużym błędem! Prawo do nazwy Cognac mają bowiem tylko wyroby wytworzone według ściśle obowiązujących zasad. Jest tylko jedno miejsce na świecie, w którym odbywa się produkcja tego alkoholu. Najlepszy koniak powstaje w rejonie Charente w pobliżu miasta Cognac we Francji. Kolejny z warunków, który musi zostać spełniony, aby butelkę alkoholu nazwać koniakiem są użyte do jego wytworzenia owoce. Co najmniej 90 % muszą stanowić białe winogrona ugni blanc, folle blanche lub colombard.
Winobranie rozpoczyna się na początku października, gdy winogrona są już całkowicie dojrzałe i trwa około miesiąca. Następnie rozpoczyna się kolejny obowiązkowy etap produkcji koniaku, związany z metodą wytwarzania luksusowego alkoholu. Istnieje tylko jedna możliwość – destylacja w miedzianych alembikach i przynajmniej dwuletnia maturacja
w beczkach z francuskiego dębu. Co ciekawe, na jakość koniaku ma wpływ wiele czynników zewnętrznych – wymiar beczek, wilgotność, temperatura, a nawet wielkość piwnicy leżakowej. Tylko przy zachowaniu odpowiednich wytycznych alkohol nabierze odpowiedniego smaku i aromatu, dzięki czemu powstanie najlepszy koniak. Im dłużej jest leżakowany tym będzie lepszy. Chcąc dowiedzieć się jak dużo czasu nasz koniak spędził w beczce, wystarczy spojrzeć na etykietę, na której znajdziemy jedno z oznaczeń:
- V.S. (Very Superior) – leżakowany przynajmniej 2,5 roku,
- V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – leżakowany przynajmniej 4,5 roku,
- X.O. (Extra Old) – leżakowany przynajmniej 6 lat,
- Extra, Napoleon… – jest to wyjątkowe oznaczenia, stosowane przez producentów, których leżakowanie trwa nie mniej niż 6 lat a nawet kilkadziesiąt lat.
Historia koniaku jest bardzo długa i sięga aż początków XVII wieku. W tym czasie pierwszy raz użyto nazwy cognac, jednak mówi się, że produkcja tego alkoholu została rozpoczęta już sto lat wcześniej! Od 1830 roku koniak zaczęto butelkować, a w ciągu kolejnych niemal dwustu lat powstały firmy specjalizujące się w jego wytwarzaniu. Dziś najbardziej znanymi na świecie są trzy z nich. Bisquit powstał w 1819 roku w Jarnac. Kultowy już koniak Hennessy został założony przez irlandzkiego kapitana Richarda Hennessy’ego już w 1765 roku, a angielski Martel założył szkocki arystokrata. Koniak zdecydowanie nie jest alkoholem do szybkiej konsumpcji. Pełnię jego walorów smakowych i zapachowych można odkryć tylko przez powolne sączenie go z charakterystycznego kieliszka w kształcie tulipana (koniakówki). Powinien być podawany w temperaturze pokojowej, a konsumpcja nie powinna nastąpić wcześniej niż po długim napawaniu się jego aromatem i bukietem zapachowym, trwającym nawet do pół godziny!
W razie pytań zapraszamy do kontaktu
Zapraszamy i życzymy przyjemnych zakupów