Lekkie, orzeźwiające, beztroskie i doskonałe w smaku. Można podawać je do wszystkich potraw. Idealnie sprawdzi się zarówno w roli aperitifu, serwowane w czystej postaci czy też pomieszane z owocowym likierem. Mowa o winie musującym, zazwyczaj lekkim i łagodnym w smaku. Wszystko zależy jednak od stopnia wytrawności, aromatu i intensywności. Dla przykładu Fragolino Rosso to czerwone półsłodkie wino z Piemontu o głęboki aromacie truskawek. Po przeciwległej stronie znajduje się Perla di Vitigno – eleganckie, włoskie i w pełni wytrawne białe wino o aromacie cytrusów.

Historia win musujących jest długa. Za powszechnie obowiązującą datę jego powstania uważa się XVII wiek. Wielu twierdzi, że narodziło się ono dzięki mnichowi, benedyktynowi – Dom Perignon, który wynalazł metodę długiej fermentacji wina w butelkach. Podobno prowadził badania nad tajnikami wtórnej fermentacji, która zwracała na siebie uwagę rozsadzając butelki. Kolejna wersja historii głosi, że wino musujące zostało wynalezione przez angielskiego uczonego Christophera Merreta w Londynie. W 1662 roku, czyli aż sześć lat przed przybyciem Dom Perignona do Szampanii, podczas jednego z wykładów zaprezentował powód, przez który wino rozsadza butelki i wynalazł sposób na okiełznanie ciśnienia – używanie grubszych butelek. Dowiódł także, że perlistość można wywołać w każdym winie poprzez wtórną fermentację z dodatkiem cukru lub melasy. Ze względu na skomplikowane metody produkcji i konieczność butelkowania wina musującego było ono bardzo drogie i aż do końca XIX w. stanowiło trunek dostępny tylko dla nielicznych i elitarnych kręgów społecznych. Dopiero ulepszenie sposóbu butelkowania spowodowało wzrost popytu na wino musujące.

Wyróżnia się wiele rodzajów win musujących. Najbardziej popularnym z nich jest oczywiście wywodzący się z Szampanii szampan. Powstaje on w północno – wschodniej Francji w dorzeczu Marny. Uprawia się tam tylko trzy rodzaje winogron - pinot noir, pinot meunier i chardonnay, z których wytwarza się szampana. Drugim popularnym rodzajem wina musującego jest cava, czyli hiszpańskie wino musujące, wyrabiane tradycyjną metodą. Może być białe albo różowe. Produkowane jest z katalońskich odmian owoców: xarel-lo, parellada i macabeo. Włoskim odpowiednikiem wina musującego jest produkowane w Piemoncie Asti. Wytwarza się je z odmiany winogron moscato bianco. Wino zawsze ma słodki smak, a jego moc waha się od 7 do 9,5%. Przez wielu uważane jest za najlepsze wino musujące na świecie. Do czwartej kategorii należy wino Prosecco. Tą kultową już nazwą określane są białe, włoskie wina wytwarzane w regionie Veneto.

Dawniej wina musujące były postrzegane jako elitarne, a w ich towarzystwie świętowano ważne wydarzenia. Było to spowodowane zarówno sposobem ich produkcji, jak i efektownym momentem wystrzeliwania korka i świetnie wyglądającymi bąbelkami w kieliszkach. Wino musujące powinno podawać się w temperaturze 6 – 9°C, schłodzone przez co najmniej 20 minut w kubełku z lodem lub w lodówce.